آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 137359
بازديدکنندگان امروز: 409
کل بازديدکنندگان: 225191
بازديدکنندگان آنلاين: 4
زمان بارگزاري صفحه: 0.4680 ثانيه
اخبار > معاون پرستاری وزیر بهداشت:


  چاپ        ارسال به دوست

معاون پرستاری وزیر بهداشت:

معاون پرستاری وزیر بهداشت:

زنجیره مراقبت پرستاری از بیمارستان تا منزل کامل مى شود

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برخى دستاوردها بطور زنجيره اى يا شبكه اى به هم مرتبط و مكمل هم هستند.  مثلا با اجراى همزمان دو اتفاق مبارك "كيس متد " در بالين و "هوم كر " درسطح جامعه؛ زنجیره مراقبت های پرستاری از بیمارستان تا منزل تداوم مى يابد و بيماران؛ بويژه بيماران مزمن؛ بعد از ترخيص ازبيمارستان با قطع زنجيره مراقبت ها در عالم اضطراب و نگرانى رها نمي شوند و اين دستاورد مهم براى اولين بار در ايران و مختص دوره وزارت دكتر هاشمى است.

 به گزارش روابط عمومی معاونت پرستاری، محمد میرزابیگی در دومین همایش ملی پرستاری جامعه نگر همزمانی این همایش با دهه کرامت را به فال نیک گرفت و گفت: امیدوارم به برکت عنایت حضرت امام رضا (ع) که همواره متوجه پرستاری بوده است توانسته باشيم ؛ درنظام سلامت ؛ خدمات بهتری را به مردم ارائه کنیم.

وی خطاب به وزیر بهداشت گفت: ما اكنون با موضوع پرستاری جامعه نگر وارد یک فضای جدید وعرصه نو شده ایم و این عرصه به صورت همه جانبه و قانونی در این دوره متولد شد.

وی افزود: در این دوره پنج گام اساسی در راستای ایجاد ؛ توسعه  وتعميق پرستاری جامعه نگر برداشته شد. اول اینکه با توجه به نیاز روز و اقتضائات جامعه؛ از ارديبهشت سال 95 ؛ آیین نامه کاملی در این راستا تدوین و با امضاء وزير محترم ابلاغ شد درگام بعدى براى تعرفه هاى پرستارى جامعه نگر ؛ مصوبه شورای عالی بیمه را داشتیم و بعد از آن به فاصله كمى ؛ مصوبه دولت را با ابلاغ معاون اول محترم ؛شاهد بودیم.

وی ادامه داد: سپس در برنامه ششم توسعه هم مصوبه جامع و كاملى در مورد پرستاری جامعه نگر با تلاش مشترك وزارت و همكارى كميسيون بهداشت مجلس و با حمايت خوب جناب دكتر عابدى مصوب شد و بعد از آن نیز این موضوع در فصل هشتم کتاب برنامه ريزى عملیاتی وزارت بهداشت  و در رديف برنامه هاى مهم وزارت و اين معاونت قرار گرفت و براى اجرا به دانشگاهها ابلاغ شد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت ادامه داد: به دنبال این گام های اساسی است که الان شاهد آن هستیم با هدف تأسیس حداقل یک مرکز هوم کر به ازاى هر 50 هزار نفر جمعیت  كشورمان تلاش گسترده اى شده است و تاکنون حدود هزار مرکز هوم کر دركشور ایجاد شده است كه موفقيت بزرگى است.  چون كلا به ١٦٠٠ مركز در كشور نياز است كه فعلا به ١٠٠٠ مركز رسيده ايم. امروز هم درخدمت مديران محترم اين مراكز در اين همايش هستيم.

وی افزود: بی شک کار طاقت فرسای بزرگی در رابطه با شکل گیری پرستاری جامعه نگر اتفاق افتاد و بخش های مختلفی در داخل و خارج از وزارتخانه در سراسر کشور در این مسئله همكارى كردند. تمام مجامع علمى و حرفه اى نظام سلامت ؛ تمام معاونتها ؛ تمام صاحبنظران عرصه پرستارى جامعه نگر در بالغ بر بيست و دو مرحله رفت و برگشت پيش نويس آيين نامه آنهم همزمان با محوريت ٤ مرجع رسيدگى در وزارت شامل "حوزه وزارتى ؛ معاونت پرستارى ؛ شوراى سياست گذارى (درهمان يكسال اول ) و كارگروه تدوين آيين نامه ها "چهار مرجعى بودند كه به جهت اهميت موضوع و تأكيد وزير محترم ؛برای تدوین اين آیین نامه؛ تلاش و پیگری های بسیاری انجام دادند تا امروزه بتوانیم به آیین نامه اى نهایی  و مترقى که هم اکنون در دست داریم برسیم. وعلاوه برآن؛ ذخيره اى ارزشمند از نظرات و ديدگاهها دراختيار داريم كه در تدوين دستورالعمل هاى اجرايى آيين نامه نيز از آنها بهره برده و مى بريم.

میرزابیگی ادامه داد: نکته بسیار مهمی که در این دوره وزارت بهداشت اتفاق افتاد این است که وقتی موضوع پرستاری جامعه نگر را در کنار اجرای روش «مراقبت کیس متد»  قرار می دهیم متوجه می شویم که برای اولین بار شاهد تداوم زنجیره مراقبتی از بیمارستان تا منزل هستیم و بیمار به یک باره بعد از ترخیص از بیمارستان  در عالم ترس از ناشناخته ها و نگرانى ناشى از بيمارى خود تنها رها نمی شود و بويژه بنا است بيمارستانها از كمك اين مراكز بهره بگيرند و مخصوصا بيماران مزمن را درصورت درخواست و علاقه بيمار و تشخيص پزشك و بيمارستان به اين مراكز معرفى كنند.

وی افزود: این موضوع نیز به خوبی در آیین نامه قید شده است که بیمارستان ها  چگونه  مى توانند با مراکز هوم کر ؛همكارى داشته باشند و با چه کیفیتی با آنها وارد عمل شوند.

وی گفت: البته  پرستاری جامعه نگر فقط هوم کر( مراقبت در منزل)  به تنهايى نیست بلکه شامل خدمات متنوعی در خارج از بیمارستان یا مرتبط با بیمارستان و از جمله نيز مراکز هاسپیس را هم شامل می شود که می توانیم همه این روشها را در کشور  خودمان داشته باشیم و خوشبختانه در آیین نامه  ابلاغى وزارت بهداشت همه این موارد پیش بینی شده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: خوشبختانه تجربه کوتاهی که درزمينه راه اندازی تعداد معدودى هاسپيس توسط مراکز هوم کر داشته ایم نشان از تأثیر بسيار مثبت آنها  در جامعه دارد و نقش موثری در کاهش هزینه ها و کمک به بیمارستانها ؛ خانواده ها وبيماران داشته است.

وی افزود: از زمانی که کار ایجاد مراقبتهاى پرستاری جامعه نگر در وزارت بهداشت شروع شد، در مراحل مختلف اعم از شکل گیری آیین نامه، ابلاغ آن و تدوین دستورالعمل ها از صاحبنظران سراسر کشور و مناطق آمایشی کمک و مشورت گرفتیم و نظراتشان را هم اعمال كرديم كه اين روال هنوز ادامه دارد.

میرزابیگی گفت:  امروز و در اين همايش هم برای ساماندهی بهتر و توسعه و تعميق مراقبتهاى پرستاری جامعه نگر؛ کارگروه مرکزی و  نيز كارگروه هاى ده گانه مناطق آمايشى براى نظارت مؤثر و همراه با آموزشهاى لازم ؛  ایجاد می شود، همچنین یک دوره کوتاه مدت آموزش پایش؛ نظارت و نحوه فعاليت بهتر براى مديران ومسئولين فنى مراكز مراقبت در منزل ایجاد خواهد شد تا هم آنها و هم ما بدانيم نقاط ضعف  و قوت ما و آنها ونياز مردم دراين عرصه وسيع و مبارك چيست و بايد به چه مباحثى ويژه تر پرداخت.

معاون پرستاری با اشاره به برخى حاشیه سازی ها و فرصت سوزيها گفت: هر کس می تواند آزادانه در هر تریبونی حرف خود را بزند و کسی هم نمی خواهد از این حرف زدن ها جلوگیری کند اما براى تاريخ و قضاوت  همكاران حال و آيندگان مى گويم ما در وزارت بهداشت در این دوره  و در حد و قواره يك دوره 3.5 ساله ؛ هر قولی که در ابتدای خدمت در اين دوره وزارت به پرستاران عزيز و مردم بزرگوار دادیم اكنون به سرانجام رساندیم و مخصوصا با این اتفاق مبارک که در حوزه پرستاری جامعه نگر و مراقبت در منزل رخ داد، تقریبا مسئله ای نمانده که به آن جامه عمل نپوشانده باشیم  صد البته مدعى حل تمامى مسايل و مشكلات هم نيستيم و آيندگان و آينده اى خوبى هنوز باقى است.

وی تأکید کرد: اما اين را مى دانستيم كه اين زمان 3.5 ساله به شدت گذرا و غيرقابل برگشت و مهمتر اينكه هر ثانيه اش حق الناسى بود كه نمي بايست درجهت سليقه وديدگاه فردى و شخصى مان استفاده كنيم.

وى گفت: این دستاوردها هيچگاه مقدور نبود مگر با حمایتهاى خوب و همه جانبه وزیر محترم بهداشت که حقيقتا جای قدردانی دارد.

وی خطاب به وزیر بهداشت گفت: خاطرم هست که ساماندهی خدمات و مراقبتهاى پرستاری در جامعه و منزل جزو اولین دغدغه های شما در ابتدای دوره وزارت بود و اکنون جزو کاملترین کارهایی است که در همين دوره شما با تمام ابعادش به انجام رسيده است


٠٨:٢٩ - پنج شنبه ١٢ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٤٢٦    /    تعداد نمایش : ٤٧خروج