منوی اصلی

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 160750
بازديدکنندگان امروز: 104
کل بازديدکنندگان: 280400
بازديدکنندگان آنلاين: 7
زمان بارگزاري صفحه: 0.9672 ثانيه
اخبار > اجلاس دو روزه مدیران پرستاری در تبریز / از انتقال تجربیات مدیران تا افتتاح کلینیک های پرستاری


  چاپ        ارسال به دوست

اجلاس دو روزه مدیران پرستاری در تبریز / از انتقال تجربیات مدیران تا افتتاح کلینیک های پرستاریامروزه گروههای پرستاری خدمات درمانی و مراقبتی  بسیار ارزنده ای در سطح جامعه و مراکز درمانی عرضه می کنند، پرستاری تلفیقی از علم و هنراست، پرستار در کنار علم و مهارتی که برای درمان و مراقبت بیمار به کار می برد باید به جنبه حمایت روانی هم توجه داشته باشد. این دو مورد رابطه نزدیکی با هم دارند بنابراین نقشی که پرستار در سلامت جامعه سلامت دارد، یک نقش کلیدی است.

 

مدیران پرستاری دانشگاه های/دانشکده های  علوم پزشکی کشور که سالها درعرصه سلامت جامعه و آموزش خود مراقبتی به جامعه  تلاش کرده اند دارای تجربیاتی هستندو باید این تجربیات در اختیار سایر گروه های پرستاری قرار بگیرد. که اجلاس دو روزه مدیران پرستاری کشور درتبریز محملی برای انتقال این تجربیات بود.

شهر تبریز که به شهر اولین ها مشهور است میزبان سومین اجلاس مدیران پرستاری کشور بود. شهری که نخستین دانشکده پرستاری کشور هم در 102 سال پیش در آنجا بنا نهاده شده است. معاون پرستاری وزیر بهداشت، هیات همراه، کارشناسان معاونت پرستاری و مدیران پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی کشوراز عصر روز 10 مهرماه با استقبال مسوولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز وارد این شهر شدند.

اجلاس مدیران در واقع از همان دیدارها به محل اسکان شروع شد. گویی که اعضای یک خانواده پس از ماهها در کنار هم قرار گرفته اند. صمیمتی که نگارنده تا پیش از این در بین کمتر گروهها مشاهده کرده بودم. البته میزبانی گرم و روی گشاده همکاران تبریز به ویژه ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز، آقای دکترصومی به گرمی این اجلاس افزود.

احلاس دو روزه مدیران پرستاری دانشگاه های/دانشکده های  علوم پزشکی کشور از صبح روز 11 مهر در محل مرکز ملی آموزش مدیریت سلامت NPMC تبریز برگزار و با افتتاح دو کلینیک تخصصی پرستاری و طرح اتندینگ پرستاری به دست دکتر مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت همراه بود که رضایت مدیران پرستاری از برنامه های ارایه شده را به دنبال داشت.

 ایجاد کلینیک های پرستاری در تمامی مراکز درمانی تبریز تا پایان سال 1397

ریيس دانشگاه علوم پزشكي تبريز در این اجلاس ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم گفت: تا پايان سال ١٣٩٧ در تمامي مراكز درماني دانشگاه علوم پزشكي تبريز، كلينیك هاي پرستاری راه اندازي مي شود.

دكتر محمدحسین صومي اظهار داشت: تنها رشته اي كه علاوه بر بحث آموزش و درمان و مراقبت مي تواند بيمار را به طور كامل مديريت كند، رشته پرستاري است.

دکتر صومی با اشاره به اينكه پرستاري، انسان و بيمار را به طور جامع و كامل و پويا مي بيند، افزود: براي بهره مند شدن جامعه از خدمات سلامت، بايد خدمات پرستاري از بالين به جامعه منتقل شود.

دکتر صومی افزود: وقتی متون تدریسی پرستاری را مورد دقت قرار میدهید متوجه خواهید شد که تنها رشته ای است که نگرش صرف به بیمار و بیماری ندارد و مدیریت امور یک بیمار را مد نظر دارد، و مدیریت را آموزش میدهد. بطوری که در گام اول بصورت دینامیک به بیمار و بیماری نگاه دارد و بعد مجموعه نیازهای چندگانه بیمار را مد نظر قرار میدهد و وظایف پرستار را در مقابل هرکدام از این نیازها تعیین نموده و برای تامین آن فرآیند نویسی صورت میگیرد.

وی افزود: ما وظیفه ی سنگینی داریم؛ ما جزو اقشار فرهیخته جامعه هستیم و جامعه پرستاری جزو بهترین های جامعه هستند و باید در حفظ حرمت خودشان و تمام همکاران نظام سلامت چه پزشک و چه پرستار اتحاد و یکپارچگی داشته باشند.

تشریح فعالیت های معاونت پرستاری توسط دکترحضرتی

معاون پرستاری وزیر بهداشت در سومین اجلاس مدیران پرستاری در تبریز با اشاره به تشکیل کمیته اخلاق، گفت: در این کمیته موضوعاتی چون تعیین شاخص های اخلاقی، رتبه بندی بیمارستان ها بر اساس اخلاق، تعیین فرم های پایش اخلاق عمکردی ، اصلاح و ارتقای فراینده کسب رضایت آگانه، اصلاح ساختارها، ایجاد جو اخلاقی و اقداماتی جهت شنیدن صدای پرستاران مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

دکتر حضرتی با اشاره به درخواست فعالین صنفی و پرستاران در خصوص راه اندازی سامانه ای برای ارتباط مستقیم با معاونت پرستاری گفت: سامانه اي براي ارتباط با گروه هاي پرستاري راه اندازي شده است و مخاطبان می توانند با مراجعه به سایت معاونت پرستاری وارد سامانه ارتباط مستقیم شوند و مشکلات و پیشنهادات خود را مطرح کنند.

وی در خصوص سختی کار پرستاران بخش های کموتراپی افزود: طی جلسات متعددی با معاونت توسعه و پیگیری های به عمل آمده مقرر شد که برای پرستاران این بخش ها  سختی کارهمانند پرستاران بخش های سوختگی و اعصاب و روان در نظر گرفته شود.

معاون پرستاری وزیر بهداشت در خصوص تشکیل معاونت پرستاری در دانشگاه ها افزود: طی مکاتبه ای با مقام عالی وزارت و جلسات متعدد خواستار تشکیل معاونت پرستاری در دانشگاه های مادر و منطقه های آمایشی بوده و هستیم .

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به این که برای رفع مشکلات جامعه پرستاری نیاز به تشکیل کارگروه های متخصص هستیم، تصریح کرد: در خصوص تخصصی شدن پرستاری کارگروهی در اصفهان تشکیل و به مدت ۱ سال این موضوع مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و آیین نامه آن تهیه و به مقام عالی وزارت ارائه شد.

وی با بیان این که در این آیین نامه پرستار تخصصی  در سه سطح فنی، ویژه و پرکتیشنر معرفی شده است، یادآور شده: منظور از پرستار فنی پرستاری است که در کار و یا حرفه خود متخصص باشد و پرستار ویژه در خصوص بخش های ICU,CCU، سوختگی و ... است که این پرستاران طی گذراندن یک دوره ۲ ماهه به عنوان پرستار بخش ویژه معرفی می شوند و همچنین در خصوص پرستاران پرکتیشنر باید گفت که پرستاران ارشد و PHD باید دارای جایگاهی جدا از کارشناسان پرستاری داشته باشند.

  دکتر حضرتی به اجرای طرح آزمایشی پوشش بیمه ای مراقبت های پرستاری در منزل اشاره کرد و گفت: در اجرای آزمایشی این طرح ابتدا بیماریهای مزمن قلب، سکته های مغزی، سرطان ها و نوزادان  و دیابت به عنوان بیماری های منتخب انتخاب شدند که به زودی اجرایی می شود.

وی در خصوص سامانه ثبت ملی پرستاران، گفت: در این سامانه اطلاعات پرستاران و گروه های پرستاری شامل همکاران پرستار، اتاق عمل، هوشبری، فوریت ها، کمک بهیاران و کمک پرستاران جمع آوری و ثبت می شود.

دکتر حضرتی افزود: در این سامانه اطلاعات شغلی، آموزش های ضمن خدمت و خطاهای شغلی ثبت می شود و در واقع این سامانه فاز نخست رفتن به سمت صلاحیت حرفه ای است.  که اجرای پایلوت آن ثبت سه دانشگاه سمنان، نیشابور و تبریز انجام می گیرد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، ارسال پیش نویس آیین نامه آموزش به بیمار به کمیته قوانین و مقررات (معاونت برنامه ریزی)، تفاهمنامه واگذاری امور اجرای صدور پروانه صلاحیت حرفه ای به هیات مدیره سازمان نظام پرستاری، تدوین دوره کوتاه مدت مراقبت پرستاری در استومی، تدوین دوره کوتاه مدت مراقبت پرستاری در هموویژلانس، تدوین دوره کوتاه مدت مراقبت پرستاری دیابت، تدوین دوره کوتاه مدت مراقبت پرستاری سوختگی با همکاری دانشکده پرستاری مشهد، تدوین دوره کوتاه مدت مراقبت پرستاری CCU با همکاری انجمن علمی پرستاران قلب ایران  وبرگزاری همایش توسعه نقش های تخصصی شدن پرستاری را بخش از از فعالیت های انجلم شده در معاونت پرستار بر شمرد.

 

در این نشست، احمد نجاتیان، مدیر کل دفتر اراتقای سلامت معاونت پرستاری گزارشی از سامانه ثبت ملی پرستاران ارایه کرد و در ادامه دکتر دادگری، مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهره وری سرمایه انسانی نیز گزارشی از شاخص های ملی پرستاری ارایه کرد.

همچنین روسای گروهای معاونت پرستاری سرکارخانم محمودی، رئيس گروه تحول مديريت سرمايه انساني،  سرکار خانم افشانی، رئیس گروه آموزش تحقیق و توسعه معاونت پرستاری و سرکار خانم کوهی، رئيس گروه توسعه كيفي خدمات پرستاري، آقای احمدوند مشاور اجرایی و آقای عوض پور، مشاور معاون پرستاری در امور دانشگاه های علوم پزشکی در یک پانل پرسش و پاسخ به سوالات مدیران پرستاری پاسخ دادند.

در ادامه دکتر حضرتی به همراه دکتر صومی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، احمد نجاتیان، مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری، دکتر زمان زاده، رییس دانشگاه پرستاری و مامایی تبریز، صفری مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز و رامین عوض پور مشاور دکتر حضرتی در امور دانشگاه های علوم پزشکی برای افتتاح کلینیک تخصصی دیابت در بیمارستان سیدالشهدای تبریز حضور یافتند.

افزایش کلنیک های پرستاری تا پایان سال 1397 به 60 کلینیک

معاون پرستاری وزیر بهداشت درآیین افتتاح کلینیک دیابت در بیمارستان سیدالشهدای تبریز، گفت: تعداد كلينيك هاي پرستاري در تخصص هاي مختلف تا پايان سال ١٣٩٧ به ٦٠كلينيك افزايش می یابد.

دكتر مريم حضرتي با اشاره به نقش اين كلينيك های تخصصی پرستاری در كاهش هزينه هاي نظام سلامت، افزود؛ هم اكنون بيش از ٣٠ كلينيك پرستاری در تخصص های مختلف در كشور به عموم مردم جامعه ارائه خدمت مي كنند، كه اين تعداد در پايان سال به ٦٠ كلينيك می رسد.

وی با اشاره به اينكه تمايل نظام های سلامت در دنيا به سمت سرمايه گذاری بر روی پيشگيری و آموزش مي باشد، إبراز اميدواری كرد كه در اين زمينه خدمات موثري بتوانيم به مردم بدهيم.

 در ادامه دکتر حضرتی به همراه دکتر صومی در جمع اعضای هیات مدیره نظام پرستاری تبریز حاضر شدند. جلسه ای که ساعت 22 تشکیل و تا ساعت 24 ادامه یافت. در این جلسه روسای هیئت مدیره نظام پرستاری تبریز دستاوردها، مشکلات و موانع موجود در پرستاری استان خود را تشریح کردند و دکتر حضرتی در توضیحاتی به پرسش های آنان پاسخ گفت. و ابراز امیدواری کرد که معاونت پرستاری برای رفع مشکلات مصصم است.

یکی از مطالبات اعضای هیات مدیره های نظام پرستاری،  جدا سازی اضافه کار از کارانه بود که دکتر حضرتی در توضیح این موضوع گفت، به خواست پرستاران عزیز دنبال کردیم. و مورد موافقت معاونت پرستاری و معاونت توسعه قرار گرفته و انشالله سازو کار اجرایی آن به زودی آغاز می شود.

 

همچنین در ادامه دکتر حضرتی با حضور در دانشکده پرستاری و مامایی تبریزطرح اتندینگ پرستاری را افتتاح کرد.

 صبح روز 12 مهر و روز دوم اجلاس مدیران پرستاری روز پرکاری بود. دوره آموزشی مدیریت منابع انسانی در پرستاری برای مدیران برگزار شد و در ادامه  مدیر پرستاری 4دانشگاه(دکتر پورمیرزا، مدیر پرستاری کرمانشاه، خانم حمزه ای، مدیر پرستاری کاشان، دکتر قنبری، مدیر پرستاری دانشگاه ایران، خانم مصباح ، مدیر پرستاری گناباد) تجارب موفق خود در این حوزه را تشریح کردند که با استقبال مدیران پرستاری همراه شد.

دکتر حضرتی نیز با همراهی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریزاز بخشهای دیالیز و آی سی یو و مركز سنجش صلاحيت بالينی و بيمارستان امام رضا(ع) و همچنین از بخشهای سوختگی و مصمومیت بیمارستان سینا این شهر بازدید و با پرستاران این بخشها دیدار و گفتگو کرد.

افتتاح کلینیک پرستاری خانواده محور برای آموزش و پیگیری بیماران سوختگی

در  ادامه آئین افتتاح کلینیک پرستاری خانواده محور با هدف آموزش و پیگیری بیماران سوختگی با حضور معاون پرستاری وزیر بهداشت در بیمارستان سینا برگزار شد.

 

دکتر حضرتی در این مراسم گفت: بیماران سوختگی بعد از اتفاقی که برای آنها می افتد معلول اقتصادی، فیزیکی و روحی می شوند و از طرفی خانواده بیماران به دلیل شوک وارد شده و عدم آگاهی در خصوص چگونگی رفتار با بیمار بعد از حادثه سوختگی نیازمند مشاوره هستند که کلینیک های تخصصی پرستاری در این خصوص با اموزشهای لازم و آگاهی دهی لازم می تواند نقش موثری ایفا کنند. 

در ادامه دکتر حضرتی و دکتر صومی در جمع مدیران پرستاری بیمارستانهای آذربایجان شرقی حضور یافتند و ضمن شنیدن صحبتهای آنان به پرسشهای مدیران پاسخ گفتند.


٠٨:٥٩ - سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٣٠٤٧٣    /    تعداد نمایش : ٩٥خروج