منوی اصلی

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 187283
بازديدکنندگان امروز: 709
کل بازديدکنندگان: 437616
بازديدکنندگان آنلاين: 2
زمان بارگزاري صفحه: 2.2656 ثانيه
اخبار > پنومونی چیست؟


  چاپ        ارسال به دوست

پنومونی چیست؟

 پنومونی (ذات الریه) زمانی شروع می شود که یک ویروس، قارچ یا باکتری به یک یا هر دو ریه وارد شود.

پنومونی ممکن است در اثر ارگانیسمهای مختلفی شامل ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها ایجاد شود.

بدن برای حفاظت از ریه ها، میکروب های هوا را تصفیه کرده، که سرفه های موثر در این کار کمک شایانی می کند. در موارد نادری ممکن است منبع عفونت ریه در نقطه‌ی دیگری از بدن باشد و از طریق جریان خون منجر به عفونت ریه‌ها شود.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن سلول هایی را برای مقابله با ارگانیسم ها ارسال می کند، ریه ها ملتهب میشوند و منجر به ذات الریه می شود.

علائم پنومونی
هنگام تنفس ممکن است تب شدید، لرز، تنگی نفس و درد قفسه سینه وجود داشته و احتمالا یک سرفه شدید نیز وجود دارد که از بین نمی رود و همراه با خلط  است. سرفه در ابتدا ممکن است خشک باشد اما یک تا دو روز بعد سرفه همراه با خلط می‌شود. خلط معمولا زرد رنگ است و ممکن است رگه‌های خونی داشته باشد یا نارنجی رنگ باشد.


پیشگیری
واکسن ها می توانند از انواع خاص این بیماری محافظت کنند، اما عادت های خوب نیز کمک کننده هستند و به بیمار توصیه می شود دست ها و صورت خود را با صابون یا ضدعفونی کننده بشوید تا میکروب هایی که باعث ایجاد این بیماری میشوند از بین بروند.  رژیم غذایی سالم داشته باشد و برای حفظ قدرت سیستم ایمنی بدن خود به طور منظم ورزش کند. سیگار نکشد ؛ چرا که سیگار کشیدن مبارزه با میکروب ها را برای ریه های سخت تر می کند و در صورتی که بیمار دچار پنومونی باشد، می تواند منجر به مشکلات بیشتر در سلامتی شود.
 

عفونت ریوی چگونه درمان می‌شود؟

این بیماری در مواردی به صورت سرپایی قابل درمان بوده و در موارد دیگر به صورت بستری  خواهد بود.
درمان آنتی بیوتیکی، فیزیوتراپی قفسه سینه، سرفه موثر و در مواردی اکسیژن استفاده می‌شوند. در صورتی که بیمار در ماه های گذشته به نقاط دیگر  سفر داشته باشد  بسیار مهم است که فوراً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارد. ممکن است نوع ارگانیسمی‌ که از مکانهای دیگر موجب بیماری شده به درمان متفاوتی نیاز داشته باشد و بسته به نوع و شدت بیماری ممکن است از  درمان های خوراکی یا تزریقی و سایر مراقبت ها استفاده شود.


٠٨:٥٩ - سه شنبه ٢٨ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٣٤٢٤٦    /    تعداد نمایش : ١٠١خروج